haftowanie
Blog

Haftowane ubrania – jak je zrobić?

Ubrania z haftem są bardzo popularne, szczególnie jako prezent dla najmłodszych dzieci. Haft jest bardzo delikatny, ale ładnie się prezentuje i jest stosunkowo trwały – to bardzo istotne szczególnie jeśli chodzi o ciuszki dla maluszków. Własnoręcznie przygotowane haftowane ubranka sprawią wiele radości i możemy być pewni, że rodzice będą je często zakładać swoim pociechom.

Jednak to nie tylko rozwiązanie dla najmłodszych. Również dorośli chętnie sięgają po taki typ ubrań i to nie tylko w ludowych strojach, gdzie haftowane dodatki są wręcz obowiązkowe. Haft na ubraniach czyni je bardziej dekoracyjnymi, ale może dodać im także prestiżu. Sprawdź, jak wykonać haftowane ubrania!

Haftować ręcznie czy za pomocą maszyny?

To pytanie zadawać będzie sobie każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę z haftowaniem. Czy haftowanie ręczne jest trudne? Czy hafciarka komputerowa jest warta zakupu? Czy lepiej postawić na maszyno-hafciarkę?

Haft ręczny wymaga sporej ilości poświęconego czasu, zwłaszcza na początku, kiedy musimy nauczyć się poszczególnych ściegów wykonywanych bezpośrednio na tkaninie. A jest ich kilka: haft przed igłą, za igłą, krzyżykowy, dziergany, zygzakowaty, gałązkowy… I wiele, wiele innych. Zadanie ułatwić możemy sobie, kupując maszyno-hafciarkę lub hafciarkę komputerową, jednak warto dokonać tego wtedy, kiedy zdecydujemy się otrzymywać z tytułu haftowania jakieś wynagrodzenie, tak aby inwestycja zwróciła się po jakimś czasie.

Jakie igły do haftowania?

Na początku warto więc zdecydować się na naukę haftowania ręcznego. W tym celu potrzebne nam będą odpowiednie igły. Istnieje kilka rodzajów igieł, które wykorzystuje się do ręcznych robótek. Ucho takiej igły jest większe, ponieważ do haftowania częściej używa się nici grubszych od tych, które wykorzystuje się w standardowym krawiectwie.

Igły mogą mieć tępe zakończenie i przydają się do pracy z haftem krzyżykowym, a dzięki takiej końcówce, prześlizguje się ona pomiędzy włóknami i nie uszkadza ich. Z kolei do haftowania na tkaninach o luźniejszym splocie, na przykład lnianych, stosuje się igły z ostrym zakończeniem.

Haftowane ubrania – jakie nici możemy wykorzystać do ich zdobienia?

Na końcowy efekt haftu większy wpływ niż igły będą mieć jednak nici. Ich wybór ma znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy wyszywany wzór obejmuje sporo detali.

Mulina do haftowania

Muliną nazywa się sześcionitkowe nici sprzedawane w pasemkach. Świetnie nadaje się przede wszystkim do haftu krzyżykowego. Mulinę wykonuje się z różnych materiałów – najpopularniejsze są te z bawełny, lnu oraz poliestru.

Oprócz muliny w standardowych kolorach, dla ciekawszego efektu do haftu można wykorzystać mulinę w kolorach metalizowanych, cieniowaną, satynową, a nawet świecącą w ciemności. Z kolei do haftowania najmniejszych elementów idealnie nadaje się mulina wiskozowa – jej wyróżnikiem jest delikatność i charakterystyczny połysk. Sześć włókien, z jakich składa się mulina, można dzielić w razie potrzeb. Wówczas zyskujemy cieńszą nić.

Kordonki do haftowania

Haftowane ubrania można zdobić również kordonkami. To skręcane nitki, którymi haftuje się jednak nieco trudniej niż muliną. Przede wszystkim w tym przypadku jesteśmy nieco bardziej ograniczeni i zdani na grubość kordonek, które kupiliśmy.

Najpopularniejsze są kordonki z bawełny, oprócz tego w sklepach można znaleźć również m.in. poliestrowe i lniane. Kordonki sprzedaje się w motkach w kształcie kłębka. Takie nici znakomicie nadają się do haftowania napisów oraz haftu nakładanego.

Flizelina do haftowania – kiedy będzie potrzebna?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – niemal zawsze. Haftowane ubrania potrzebują bowiem stabilizatora, który usztywnia haftowany materiał. Tę funkcję spełnia flizelina. Można wybierać z kilku jej rodzajów:

  • flizelina wydzieralna: do stabilnych, mało elastycznych materiałów; po zakończeniu haftowania można wydrzeć tę flizelinę z przestrzeni wokół faktu, a nawet spod samego wzoru;
  • flizelina niewydzieralna: do haftowania na elastycznych materiałach oraz dzianinach, do haftu używa się jej podwójnej warstwy, a po pracy wystający materiał obcina;
  • flizelina rozpuszczalna: znika po namoczeniu w wodzie, stosuje się ja np. do haftu ażurowego;
  • flizelina termoprzylepna: do pracy z niestabilnymi materiałami, zawiera klej, który przylepia się do materiału pod wpływem żelazka, ale także brudzi igłę w czasie haftowania;
  • flizelina samoprzylepna: do haftowania na specyficznych materiałach, jak np. skóra, do których się ją przykleja.

Jakie wzory są najmodniejsze?

Dla najmłodszych dzieci warto wyhaftować ręcznie jakieś ciekawe hasło. Może to być także postać z bajki, jednak to zdecydowanie wyższy poziom, do którego dojść można jedynie ciężką i sumienną pracą. Z kolei dla młodzieży i dorosłych warto polecić wzory kwiatowe i retro, które są niezwykle popularne. Szczególnie modnie takie zdobienia prezentują się na dżinsowych materiałach.

Czy do haftowania potrzebne są nam manekiny krawieckie?

Jeśli haftujemy tylko dla własnej przyjemności i ubranka ofiarujemy najbliższym, nie jest to konieczne. Jeśli jednak dojdziemy do takiej wprawy, że zainwestujemy w sprzęt i oprogramowanie, a znajomi będą nas polecać innym, wówczas warto zdecydowanie postawić w swojej pracowni manekin krawiecki regulowany. To do niego będziemy odpowiednio dobierać rozmiary osób, które zechcą skorzystać z naszych usług, aby przygotowywać projekt niejako w czasie rzeczywistym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *