Jak samemu złożyć komputer? Mężczyzna składa komputer
Blog

Jak samemu złożyć komputer? Opis potrzebnych części

Może przyjść w życiu taki moment, że Twój dotychczasowy sprzęt komputerowy zestarzeje się do tego momentu, że używanie go będzie katorgą. 

Dlatego też będziesz musiał wymienić go na nowszy model. Tutaj ścieżka się rozdwaja, możesz pójść w laptopy, które ceni się za mobilność, bądź właśnie komputery osobiste, które kosztują mniej za lepszą wydajność.

Jeśli zdecydowałeś się na komputer, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Nauczysz się jak złożyć komputer krok po kroku!

Jak złożyć komputer? Krok 1 – Potrzebne części

Komputer jest bardzo skomplikowaną maszyną która do działania potrzebuje wielu części, które odpowiadają za różne zadania. Do złożenia komputera potrzebujesz: procesora, płytę główną, pamięć ram, kartę graficzną, dysk, obudowę i zasilacz.

Następnie byś zrozumiał, jak samemu złożyć komputer, musisz dowiedzieć się więcej o poszczególnych podzespołach:

Procesor

Już wiesz jakie części są potrzebne do złożenia komputera, a najważniejszą z nich jest procesor!

Możliwości jest mnóstwo, ale najważniejszy z nich sprowadza się do pytania intel czy AMD?”, odpowiedź na nie jest dość trudna ponieważ… mało czym się różnią dla osób, które nie wymagają topowych osiągów w konkretnej dziedzinie. 

Mimo wszystko warto zakupić procesor z dużą ilością rdzeni i wątków, oraz niemałym taktowaniem, by nasz komputer się nie przycinał. Przykładowym uniwersalnym procesorem, który sprawdzi się zarówno w grach, jak i pracy biurowej jest Intel Core i5-9600K.

Jakie części są potrzebne do złożenia komputera? Procesor Intel Core I5-9400F
Procesor Intel Core i5-9400F
(źródło: pixabay.com)

Cooler – chłodzenie procesora

Następnie musisz wybrać chłodzenie procesora, które uchroni go przed przegrzaniem. Zazwyczaj, jeśli nie planujesz podkręcać CPU, to wystarczy samo stockowe chłodzenie, które przyszło wraz z procesorem, lecz dla bardziej wymagających użytkowników może okazać się ono niewystarczające, wtedy warto zainwestować w dodatkowe chłodzenie.

Wyróżniamy dwa podstawowe podtypy chłodzeń: powietrzne i wodne. Jak sama nazwa wskazuje, chłodzenie powietrzne odprowadza ciepło z radiatora i wydmuchuje je z obudowy, natomiast wodne wykorzystuje ciągły ruch cieczy przez rurki zamontowane w obudowie, co skutecznie zmniejsza temperaturę podzespołów.

  • Pamiętaj, że do montażu chłodzenia będziesz musiał zakupić także pastę termoprzewodzącą i alkohol izopropylowy. Bez tych części radiator nie będzie w stanie prawidłowo odbierać ciepła z CPU.

Płyta główna 

Jeśli udało Ci się wybrać procesor, to możesz przystąpić do wyboru płyty głównej. I tutaj możliwości są przytłaczające, dlatego najlepiej sugerować się opiniami użytkowników. Pamiętaj że procesor musi być zgodny z socketem płyty głównej.

Socket, czy też gniazdo to rodzaj złącza na płycie głównej, do którego wkładamy procesor. Determinuje ono także jaki rodzaj procesora jest przez płytę obsługiwany. Na przykład Intel posiada LGA 1151, a AMD AM4. Niestety procesor Intela nie pasuje do płyty AMD, więc w przypadku pomyłki należy oddać płytę z powrotem do sklepu. 

Pamięć RAM

Jest to “pamięć krótkotrwała” komputera, w której zapisywane są informacje o aktualnie działających procesach i programach. Zależy od niej szybkość twojego komputera, więc warto przed zakupem zrobić research.

W dzisiejszych czasach, do komfortowej pracy wystarczy 8 GB standardu DDR4, choć dla graczy 16 GB to absolutne minimum. Przy zakupie powinieneś również pamiętać o tym, żeby kupić zamiast pojedynczej kości, dwie (rozdzielając 16 GB na 2×8), ponieważ płyty główne lepiej obsługują kości w technologii DUAL-CHANNEL, co znacząco poprawia wydajność. 

Oprócz tego powinieneś sprawdzić jaką częstotliwość mają kupowane przez ciebie kości. Im wyższe taktowanie, tym RAM jest szybszy, a co za tym idzie cała jednostka jest płynniejsza.

Jakie części są potrzebne do złożenia komputera? Pamięć RAM HyperX

Pamięć RAM HyperX Fury DDR4 8GB
(źródło: x-kom.pl)

Karta Graficzna

Najbardziej kontrowersyjna część komputerowa w ostatnich czasach. W porównaniu do zeszłych lat jej cena wzrosła o parędziesiąt procent przez górników kryptowalut i szalejącą pandemię. Mimo wszystko jest to najważniejsza odpowiedź na pytanie „jakie części są potrzebne do złożenia komputera„, dla graczy.

A jeśli chodzi o to, jaką kupić, to zależy to głównie od naszych potrzeb.

Do grania w najnowsze gry w ustawieniach ultra i najwyższej rozdzielczości będzie nam potrzebny mocny sprzęt, taki jak GeForce RTX 3070 czy Radeon RX 6800. Obecnie najpotężniejsze karty dostępne na rynku to GeForce RTX 3080 Ti i Radeon RX 6900 XT, które obsługują ray-tracing oraz pozwalają na komfortową rozgrywkę w 4K UHD. Jedynym problemem jest cena, ponieważ kosztują do 10 000 zł.

Dysk

Do przechowywania danych na komputerze będzie potrzebny nam dysk. Mamy do wyboru parę rodzajów. HDD, czyli stary magnetyczny dysk talerzowy i SSD, która to jest młodszą wersją dysku twardego, w którym zapis danych polega na zapisaniu ich na pamięci flash. 

Toczą się między nimi debaty, lecz dla posiadaczy PC jest jeszcze jedno dużo lepsze wyjście. Otóż jest nim dysk SSD M.2. Jest on znacząco szybszy i mniejszy od zwykłego SSD. Pamiętaj o tym, że twoja płyta główna musi być wyposażona w wejście M.2 i obsługiwać protokół NVME.

Zasilacz komputerowy

By twoja maszyna działa musisz dostarczyć jej zasilania, a do tego będziesz do tego potrzebował zasilacza. Jeśli nie wiesz jaką mocą musi operować, możesz posłużyć się do tego kalkulatorem zasilaczy, który to jest dostępny online. 

Pamiętaj też o tym, by nie kupować zasilaczy z “czarnej listy”, gdyż może skończyć się to uszkodzeniem sprzętu, pożarem, jak i uszczerbkiem na zdrowiu.

Obudowa

Ostatnim elementem potrzebnym do zbudowania komputera jest obudowa, w której zamkniesz swoje podzespoły po to, żeby nie były one narażone na uszkodzenie. Jej wybór ogranicza się głównie do twojego gustu i budżetu, ponieważ nie wnosi ona nic oprócz walorów wizualnych oraz przepływu powietrza. 

Jeśli twoje podzespoły posiadają rgb, to możesz pokusić się o obudowę z oknem, co zmieni twój pokój w istną choinkę.
To ostatnia część o której musisz wiedzieć, gdy zadajesz pytanie „jak złożyć komputer stacjonarny”.

Jak złożyć komputer? Krok 2 – Kupiłem części, co dalej?

Teraz musisz złożyć swoje części w całość. Po pierwsze powinieneś przeczytać instrukcję każdego podzespołu, oraz wpisać w Google „jak złożyć swój pierwszy komputer”, co pomoże Ci nie popełnić żadnego błędu! Najpierw upewniasz się, że jesteś uziemiony (poprzez dotknięcie grzejnika lub ubranie opaski antystatycznej), po czym wyjmujesz płytę główną, do której montujesz procesor i jego chłodzenie.

Następnie wstawiasz płytę główną z zainstalowanym procesorem do obudowy, przykręcasz ją, wkładasz pamięci RAM, dysk i zasilacz. Jeśli nie popełniłeś błędów podczas montażu, to komputer powinien się bez problemu uruchomić. W przypadku gdy, nic nie pojawia się na ekranie, to powinieneś zdemontować wszystko do zera i zacząć od początku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *