PrestaShop vs Magento - plusy i minusy
Blog

PrestaShop vs. Magento – na jaką platformę się zdecydować?

Wybór platformy sprzedażowej nie należy do najłatwiejszych. Jest on w dużej mierze uzależniony od środków, jakimi dysponujemy oraz wymaganiami jakie mamy względem platformy. Popularne są zarówno rozwiązania abonamentowe, takie jak Shoper, jak i te działające na zasadach otwartego oprogramowania. W poniższym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom dwóch różnych platform oraz ich funkcjom. Chcesz dowiedzieć się jaka platforma będzie najlepsza dla Ciebie? PrestaShop czy Magento? Czytaj dalej.

Czym jest PrestaShop?

PrestaShop to platforma oparta na systemie open source, System ten oznacza, że masz pełną dowolność we wprowadzaniu zmian, badaniu lub rozpowszechnianiu oprogramowania na podstawie licencji. PrestaShop to niezwykle rozbudowany system posiadający mnóstwo zarówno darmowych, jak i płatnych szablonów. Oprogramowanie to nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Jedyne opłaty, jakie poniesiemy, to koszt domeny i serwera, które są niezbędne do założenia sklepu na tej platformie. Właściciel sklepu może skorzystać z usług freelancerów, by rozbudować swoją witrynę. Koszty prowadzenia platformy pozostają niewielkie do czasu jej rozbudowania. Dodatkowe moduły wiążą się z koniecznością wprowadzenia mniejszych lub większych nakładów finansowych.

Oprogramowanie dla średnich i dużych firm – PrestaShop

PrestaShop to świetne rozwiązanie dla każdej wielkości firmy. Z PrestaShop korzysta mnóstwo sklepów o różnych poziomach rozwoju. Oprogramowanie to nie jest zalecane do sklepów, które wymagają bardzo dużej personalizacji zamówień. System ten może sobie z tym nie poradzić. Dużą zaletę PrestaShop stanowi liczba specjalistów i freelancerów tworzących dodatki, które za odpowiednią opłatą możemy wykorzystać w naszym sklepie. Czy PrestaShop odporna jest na ataki hakerskie? I tak i nie, jest to oprogramowanie otwarte, dlatego też bardzo istotne jest tak jak w przypadku innych oprogramowań aktualizowanie systemów bezpieczeństwa oraz w przypadku większych firm korzystanie z usług zawodowych programistów. Oprogramowanie to spotyka się często z mianem mało wydajnego, jak wygląda to w praktyce? Brak umiejętności zarządzania oraz mnogość wtyczek i instalacji może spowodować, że zanadto obciążymy system. Nie jest to jednak nieodwracalne, wystarczy wprowadzić niewielką selekcję w plikach i nieco je uporządkować.

Zalety oprogramowania PrestaShop

To głównych zalet Presty należy przede wszystkim bardzo intuicyjny panel. Wersja startowa nie jest zbyt skomplikowana i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Natomiast przy dalszym rozwoju sklepu warto zainwestować w pomoc wykwalifikowanych informatyków. Jest ich naprawdę wielu, ponieważ PrestaShop zrzesza ogromną społeczność freelancerów. Wiele funkcji jest bezpłatnych, dlatego będzie to ciekawe rozwiązanie dla dopiero rozwijających się firm, nieposiadających jeszcze wystarczających środków na korzystanie z płatnych udogodnień.

Czym jest Magento?

Magento, to oprogramowanie działające w dwóch wersjach Magento Open Source, jest to opcja bezpłatna oraz Magento Commerce, wersja płatna. Magento podobnie jak PrestaShop służy do prowadzenia sklepu internetowego.

Magento Open Source – wersja bezpłatna oprogramowania

Magento Open Source to wersja oprogramowania działająca na podobnej zasadzie jak wcześniej wspomniana PrestaShop. Jest to darmowy kod, dzięki któremu mamy możliwość stworzenia bezpłatnego sklepu internetowego. Niestety podobnie jak w przypadku PrestaShop dodatkowe usprawnienia wymagają większego nakładu finansowego. Jej dużym atutem jest możliwość sprawnego zarządzania kilkoma sklepami z jednego panelu. Magento sprawdzi się,szczególnie w przypadku dużych firm, ilość funkcji oferowanych przez oprogramowanie jest imponująca, dlatego też szczególnie skorzystają firmy rozwijające się oraz te prowadzące działalność na szerszą skalę. Niestety koszty rosną wraz z kolejnymi wdrożeniami, dlatego
decydując się na to oprogramowanie, musisz być świadom konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.Wraz z rozwojem sklepu mogą być coraz większe, dlatego też oprogramowanie to zalecane jest dla średnich i dużych biznesów. Dysponujących odpowiednimi środkami umożliwiającymi stały rozwój.

Magento – zalety oprogramowania

Magento to bardzo wartościowe oprogramowanie, któremu nie da się odmówić funkcjonalności oraz mnogości funkcji i rozwiązań. Posiada szereg rozbudowanych funkcji zarówno marketingowych, jak i analitycznych. Magento umożliwia wdrożenie funkcji multistore. Dzięki ogromnej różnorodności każdy może dostosować oprogramowanie do swoich potrzeb. Rozwiązanie to sprzyja tworzeniu raportów, analiz oraz zarządzanie produktami. Niestety Magento nie sprawdzi się w każdej firmie. Do skonfigurowania strony internetowej potrzebna jest odpowiednia wiedza programistyczna, której często nie posiada młody przedsiębiorca.
Oba oprogramowania posiadają zarówno wiele wad, jak i zalet. Jeśli nastawiony jesteś na podbój rynku e- commerce Magento powinno sprostać twoim oczekiwaniom. Jest to bardzo prężnie rozwijające się system. Jeśli natomiast planujesz nieco mniejszą sprzedaż, PrestaShop będzie odpowiednia dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *