strategia marki
Blog

Komunikacja z konsumentami w sieci

Komunikacja firm, które działają na rynku internetowym z ich klientami, jest jednym z najważniejszych elementów, które pozwolą odnieść sukces. Co robić, aby zostać zauważonym? W jakich miejscach sieci reagować na potencjalne sytuacje kryzysowe? Jak komunikować się z konsumentami? Odpowiadamy!

Stwórz strategię komunikacji

To pierwszy krok do skutecznej komunikacji. Opracowane strategie marki, z którymi każdy pracownik może się zapoznać, pozwolą na łatwiejsze wejście w interakcję z konsumentami. To również ważne dla tych osób, które dołączą do firmy w późniejszym czasie. Nie będą oni zmuszeni do uczenia się jej “na żywym organizmie”, a zapoznają się z nią w pierwszych dniach swojej pracy. Strategia powinna wyznaczać określony styl komunikacji, tematy które będą poruszane oraz sposób wchodzenia w interakcje z użytkownikami internetu.

Monitoruj wzmianki o firmie

Dzięki programom do śledzenia informacji, które pojawiają się w sieci, możesz być na bieżąco z tym, co konsumenci mówią na temat firmy. Pozwoli to na wyłapanie pozytywnych reakcji, które mogą być przyczynkiem do dalszego rozwoju działalności, ale również te negatywne, które mogą bardzo mocno uderzyć w firmę.

Zastanawiasz się jak przygotować fachową strategię marki? Pomoże Ci w tym INTLE

Bądź autentyczny

Internauci cenią sobie autentyczność komunikatów. Dlatego niezależnie czy przygotowujesz wiadomość zdecydowanie wcześniej, czy na bieżąco odpowiadasz na pozytywne reakcje lub co gorsza negatywne – zawsze bądź autentyczny i trzymaj się zasad opisanych w strategii. Warto pamiętać o konwenansach, które obowiązują. Nawet jeśli decydujemy się na wesołą komunikację na co dzień, w przypadku smutnych informacji należy zachować powagę.

Chcesz wiedzieć czym jest firmowy blog? – sprawdź nasz artykuł!

Przygotuj się na dwustronną komunikację

Komunikacja w sieci cechuje się dwustronnością. Bądź pewien, że przy części z informacji otrzymasz komentarze, które nie powinny pozostawać bez odpowiedzi. Dużą przyjemność sprawi użytkownikowi, który pochwalił Twoje produkty, otrzymanie imiennych podziękowań.

Reaguj na krytykę

Każdy prowadzący biznes na pewno zauważył pewną prawidłowość: klienci niezadowoleni zdecydowanie głośniej (choć jest ich zdecydowanie mniej) wyrażają krytykę, niż zadowoleni komentują pozytywnie. Pamiętaj – krytyka nie powinna pozostawać bez odpowiedzi. Warto odpowiadać na komentarze i przedstawiać swoje stanowisko. Jeśli nie zareagujesz, postronni obserwatorzy mogą uznać, że przyznajesz się do błędu.

Moderuj dyskusję

Nie należy usuwać krytycznych komentarzy, ponieważ sfrustrowany komentujący będzie wszędzie zaznaczał, że jego wiadomość nie zostanie zauważona przez innych. Jeśli jednak liczba słów wulgarnych przekracza wszystkie możliwe standardy, reagujmy, prosząc o kulturalną dyskusję oraz grożąc zablokowaniem dyskutanta. Wobec niepokornych bądźmy słowni i stosujmy tę sankcję.

Angażuj się w kwestie istotne społecznie

W dzisiejszych czasach angażowanie się w kwestie ekologii, praw zwierząt i człowieka jest bardzo dobrze postrzegane przez użytkowników. Udział w różnego rodzaju akcjach przyczynić się może do poprawy wizerunku i ocieplenia kontaktów z internautami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *