lakiery samochodowe
Blog

Lakiery samochodowe akrylowe i bezbarwne – właściwości i zastosowania

Lakiery samochodowe znajdujące się na półkach w sklepie mogą mieć różne właściwości i zastosowania. Niejednokrotnie chcąc przeprowadzić drobne naprawy lakiernicze zastanawiamy się nad tym, która farba najlepiej sprawdzi się do zreperowania przetarć bądź zarysowań znajdujących się na karoserii naszego auta. Jeśli nie posiadamy wykształcenia z dziedziny lakierowania pojazdów, możemy mieć trudności z wyborem odpowiedniego produktu. Udając się do sklepu z farbami samochodowymi, możemy zauważyć lakiery bezbarwne, akrylowe, strukturalne, bazowe i wiele, wiele innych. Mając do wyboru tak wiele produktów o niewiadomym przeznaczeniu, łatwiej jest popełnić błąd i wybrać nieodpowiednią farbę, która nie nada się do zatuszowania powstałych przetarć. Dlatego też w tym artykule skupimy się na opisaniu właściwości i zastosowań poszczególnych lakierów samochodowych.

Lakiery bezbarwne

Większość lakierów bezbarwnych posiada właściwości szybkoschnące oraz charakteryzuje się świetną rozlewnością, dzięki czemu niezwykle łatwo jest je aplikować. Warto wiedzieć, że lakier bezbarwny znajduje się na powierzchni niemal każdego samochodu. Jest to ostatnia warstwa lakiernicza, której zadaniem jest chronienie karoserii przed wystąpieniem licznych zarysowań. Zwykle zadrapania i przetarcia widoczne na nadwoziu występują właśnie na warstwie, którą stanowi farba bezbarwna. Dlatego też niezwykle łatwo można się pozbyć drobnych zarysowań poprzez polerowanie. Jednakże lakiery bezbarwne mają także za zadanie nadać odpowiedni połysk karoserii. W zależności od upodobań i preferencji, możemy otrzymać efekt połysku, półpołysku oraz wykończenia matowego. To jak finalnie będzie wyglądała powierzchnia naszego pojazdu, zależy od rodzaju przezroczystej farby na jaką się zdecydujemy.

Lakiery akrylowe

Znaczna część lakierów akrylowych dostępnych na rynku nie posiada w swoim składzie rozpuszczalników aromatycznych, innymi słowy, te produkty są bezwonne. Można je wykorzystywać do malowania zarówno samochodów jak i mebli. Dzięki temu, że nie emituje żadnego zapachu, nie jest konieczne specjalne przygotowywanie stanowiska pracy, gdy chcemy zastosować lakier akrylowy. Ponadto tego typu farby cechuje świetna konsystencja, która pozwala na niezwykle łatwe rozprowadzenie lakieru na obrabianej powierzchni. Lakiery akrylowe stosuje się w celu nadania przedmiotom odpowiedniego połysku. Są to preparaty szybkoschnące i odporne na oddziaływanie wilgoci. Dlatego też znakomicie sprawdzą się do zastosowania ich na powierzchni samochodu. Dodatkową ich zaletą jest świetna odporność na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Tak więc, jeśli wykonujemy prace renowacyjne w zamkniętym pomieszczeniu, warto zdecydować się na wykorzystanie lakierów akrylowych, które nie posiadają duszącego i nieprzyjemnego zapachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *