haftowanie
Blog

Haftowane ubrania – jak je zrobić?

Ubrania z haftem są bardzo popularne, szczególnie jako prezent dla najmłodszych dzieci. Haft jest bardzo delikatny, ale ładnie się prezentuje i jest stosunkowo trwały – to bardzo istotne szczególnie jeśli chodzi o ciuszki dla maluszków. Własnoręcznie przygotowane haftowane ubranka sprawią wiele radości i możemy być pewni, że rodzice będą je często zakładać swoim pociechom. Jednak to nie tylko rozwiązanie dla najmłodszych. Również dorośli chętnie sięgają po taki typ ubrań i to nie tylko w ludowych strojach, gdzie haftowane dodatki są wręcz obowiązkowe.

Haftować ręcznie czy za pomocą maszyny?

To pytanie zadawać będzie sobie każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę z haftowaniem. Czy haftowanie ręczne jest trudne? Czy hafciarka komputerowa jest warta zakupu? Czy lepiej postawić na maszyno-hafciarkę? Haft ręczny wymaga sporej ilości poświęconego czasu, zwłaszcza na początku, kiedy musimy nauczyć się poszczególnych ściegów wykonywanych bezpośrednio na tkaninie. A jest ich kilka: haft przed igłą, za igłą, krzyżykowy, dziergany, zygzakowaty, gałązkowy… I wiele, wiele innych. Zadanie ułatwić możemy sobie, kupując maszyno-hafciarkę lub hafciarkę komputerową, jednak warto dokonać tego wtedy, kiedy zdecydujemy się otrzymywać z tytułu haftowania jakieś wynagrodzenie, tak aby inwestycja zwróciła się po jakimś czasie.

Jakie igły i nici do haftowania?

Na początku warto więc zdecydować się na naukę haftowania ręcznego. W tym celu potrzebne nam będą odpowiednie igły. Istnieje kilka rodzajów igieł, które wykorzystywane są do ręcznych robótek. Ucha w nich są większe, ponieważ częściej używa się grubszych nici, od tych, które wykorzystywane są w standardowym krawiectwie. Igły mogą mieć tępe zakończenie i przydają się do pracy z haftem krzyżykowym, a dzięki takiej końcówce, prześlizguje się ona pomiędzy włóknami i nie uszkadza ich. Z kolei do haftowania na tkaninach o luźniejszym splocie, na przykład lnianych, stosuje się igły z ostrym zakończeniem. Nici, tak jak zostało wspomniane, są z reguły grubsze, bardziej wyraziste, ale można spotkać także takie bardzo cienkie.

Jakie wzory są najmodniejsze?

Dla najmłodszych dzieci warto wyhaftować ręcznie jakieś ciekawe hasło. Może to być także postać z bajki, jednak to zdecydowanie wyższy poziom, do którego dojść można jedynie ciężką i sumienną pracą. Z kolei dla młodzieży i dorosłych warto polecić wzory kwiatowe i retro, które są niezwykle popularne, szczególnie na dżinsowych materiałach.

Czy do haftowania potrzebne są nam manekiny krawieckie?

Jeśli haftujemy tylko dla własnej przyjemności i ubranka ofiarujemy najbliższym, nie jest to konieczne. Jeśli jednak dojdziemy do takiej wprawy, że zainwestujemy w sprzęt, oprogramowanie, a znajomi będą nas polecać innym, wówczas warto zdecydowanie postawić w swojej pracowni manekin krawiecki regulowany, do którego będziemy odpowiednio dobierać rozmiary osób, które zechcą skorzystać z naszych usług, aby przygotowywać projekt niejako w czasie rzeczywistym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.