jak założyć firmę
Blog

Jak założyć firmę? Oto kilka prostych kroków!

Zastanawiasz się, jak założyć firmę? Chcesz wreszcie przestać pracować na kogoś i sam być dla siebie szefem? Oto kilka prostych kroków, które sprawią, że Twoje marzenia staną się faktem!

Krok 1 – Wybierz odpowiednią formę działalności

Zastanów się, która forma działalności gospodarczej będzie dla Ciebie najlepsza. Polskie prawo przewiduje możliwość prowadzenia działalności jednoosobowej lub spółki o określonej formie. Do wyboru masz spółki cywilne, prawa handlowego, komandytowe, komandytowo – akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne, jawne i partnerskie.

Krok 2 – Wybierz formę opodatkowania

Jeśli zamierzasz prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą bądź też chcesz założyć spółkę komandytową, jawną lub partnerską, masz prawo wyboru własnej formy opodatkowania. Metod tych jest kilka i zwykle różnią się między sobą metodą naliczenia podatku i terminem jego zapłaty.

  • Karta podatkowa,
  • Podatek dochodowy od osób fizycznych, (PIT)
  • Podatek dochodowy od osób prawnych, (CIT)
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (RPE).

Krok 3 – Czas na rodzaj działalności i kody PKD

Na tym etapie należy wybrać rodzaj prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej, a także tożsame dla niego kody PKD. Wyszukać je można na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Nawiasem mówiąc, jest ich aż 400. Jeśli żaden kod nie wyczerpuje rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności, możesz wybrać taki, który jak najlepiej będzie się do niej odnosił. Odpowiedni kod wprowadzasz do dokumentu CEIDG-1, który służy do rejestracji działalności gospodarczej.

Krok 4 – Wybierz dobrego księgowego

Sam zdecyduj, czy będziesz prowadził księgowość samodzielnie czy też skorzystasz z pomocy podmiotów zewnętrznych. Wybierz takie biuro rachunkowe, którego siedziba będzie się znajdować blisko Twojego miejsca zamieszkania. Pamiętaj, że Twoja księgowa powinna oferować bardzo szerokie spektrum usług, od księgowania zdarzeń gospodarczych, aż po prowadzenie kadr.

Biuro rachunkowe Miechów – oddaj formalności specjalistom, bądź spokojny o przyszłość Twojej firmy | Kliknij i zobacz – księgowa Miechów

Krok 5 – Wypełnij i złóż wniosek CEIDG-1

Druk CEIDG-1 składasz w Urzędzie Gminy, lub Miasta, tożsamego dla Twojego miejsca zamieszkania. Wniosek możesz też złożyć w wersji elektronicznej. Podczas wypełniania druku koniecznie zwróć uwagę na wszystkie podpunkty a w razie wątpliwości – zapytaj urzędnika.

Krok 6 – Konto bankowe i pieczątka

Chcąc prowadzić własną działalność, koniecznie musisz posiadać własny bankowy rachunek firmowy i pieczątkę. Gdy już je wyrobisz, możesz przyjmować przelewy otrzymywane za realizowaną pracę i sygnować cała wysyłaną i przyjmowaną dokumentację.

To wszystkie formalności, które musisz spełnić. Po ich wypełnieniu, jedyne co Ci pozostaje, to skupić się na marketingu i własnej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *